Posted on

Modyfikator oświetlenia – Rosco E276 Blackout

Filmowcy i fotografowie zawsze szukają nowych i ekscytujących modyfikatorów światła. Dlatego poprosiliśmy fotografa, autora zdjęć i ambasadora Rosco – Richarda Williama Preisnera, o pomoc w przedstawieniu naszego najnowszego modyfikatora oświetlenia – Rosco E276 Blackout.

E276 Blackout jest częścią gamy filtrów oświetleniowych Rosco e-color+. Materiał to nieprzezroczysta folia poliestrowa o grubości 3 mil (76 mikronów), która ma matowe/matowe czarne wykończenie i jest dostępna w rolkach 60”x20” (152,4 cm x 6,1 m).

Podczas fotografowania w plenerze czasami naturalne światło wpadające przez okna może być prawdziwym błogosławieństwem. Często jednak trzeba całkowicie usunąć to źródło światła z ujęcia. Will pokazuje, jak filmowcy i fotografowie mogą z łatwością tymczasowo zainstalować Blackout w oknie, korzystając z techniki opisanej w naszym Przewodniku instalacji filtrów w systemie Windows.

Rosco E276 Blackout może być używany do usuwania światła otoczenia lub odbitego, które wpada na scenę. Ta technika nazywa się wypełnieniem negatywowym i doskonale nadaje się do tworzenia większego kontrastu w ujęciu. Ponieważ Blackout ma matowe wykończenie, wspaniale pochłania światło, co czyni go fantastycznym rozwiązaniem do tworzenia negatywowych wypełnień. Po prostu nałóż Blackout na ramkę 2×3, 4×4, a nawet żelową 5×5 i ustaw go w dowolnym miejscu, w którym normalnie używasz flagi. Will zaznacza również, że Blackout można nawet zrzucić z rolki, używając uchwytu i stojaka C-Stand.

Panele z duvetyne i polistyrenu są powszechnymi materiałami filmowymi do tworzenia negatywowych wypełnień. Ponieważ Blackout jest wodoodporny, można go używać w mokrych warunkach. Zaciemnienie można również łatwo tymczasowo przykleić taśmą do ścian lub podłóg, aby usunąć odbijanie się otoczenia. Ponadto Will zwraca również uwagę, że ponieważ Blackout występuje w wygodnych rolkach, transportuje się go łatwiej niż duże arkusze poly.
UWAGA: Rosco Blackout nie jest przeznaczony do bezpośredniego stosowania na gorących światłach. Zalecanym produktem do tego typu aplikacji jest Rosco Blackwrap/Cinefoil/Photofoil.
Korzystanie z cieni jest bardzo przydatną techniką tworzenia tekstur i wzorów w świetle. Filmowcy mogą używać cucoloris (inaczej ciasteczka), aby rzucać cienie na swoje sceny. Przez lata ciasteczka robiono ze sklejki, gałęzi drzew i starych szprosów okiennych – żeby wymienić tylko kilka. Teraz wiele z tych projektów można po prostu wykonać, wycinając wzory z E276 Blackout matowym nożem lub nożyczkami.
Pomiędzy zaciemnianiem okien, tworzeniem negatywu wypełnienia i dodawaniem cieni do ujęcia – Blackout to uniwersalny materiał, który można umieścić na wózku żelowym. Jeśli szukasz nowego modyfikatora światła do sterowania światłem w swoim następnym projekcie, skontaktuj się znami i zamów już dziś rolkę e-color+ #276 Blackout.